تبلیغات
پاسخ به شبهات - بحث مقبره ساختن برای ایمه و شبهه وهابیون
 
پاسخ به شبهات
پاسخ به شبهات
درباره وبلاگ


پاسخ به شبهات

مدیر وبلاگ : پاسخ به شبهات
مطالب اخیر
نویسندگان
یکی از زیبا ترین بناهای اسلامی ساختمان ها و مقابر متبرکه ای  است که برای پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله)  و دیگر اولیای دین است ساخته شده است  . در مورد این که آیا ساخت و تعمیر این بنا از ابتدا مورد نظر پیامبر (صلی الله علیه و آله) احادیث زیادی وجود دارد که از آن جمله حدیثی است که ابوعامر بدین شرح آن را بیان می‌کند. او می‌گوید وارد شدم بر امام صادق (علیه‌السلام) و از ایشان درباره ثواب زیارت و تعمیر قبر امیرالمومنین (علیه‌السلام) پرسیدم.
ایشان فرمودند: ای اباعامر، حدیث کرد پدرم از پدرش تا از امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیهم‌السلام) که ایشان فرمود پیامبر گرامی اسلام روزی چنین سخن آغاز نمود: یا علی به خدا قسم البته کشته خواهی شد در زمین عراق و در آن زمین دفن خواهی شد.
گفتم یا رسول ا... (صلی الله علیه و آله) برای کسی که قبور ما را زیارت کند و آن را تعمیر نماید چه ثوابی وجود دارد؟
ایشان فرمودند: یا اباالحسن به درستی که خدای تعالی قبر تو و اولاد تو را بقعه‌های از بهشت قرار داد و دلهای نجیبان و پاکان را بسوی آنها متوجه ساخت تا آنجا که با تحمل ذلّت‌ها و اذیت‌ها به سوی شما می‌آیند و در امر تعمیر قبور شما کوشش می‌کنند. آنهایند مخصوصین به شفاعت من و وارد شوندگانِ بر حوض من در بهشت. یا علی هرکس تعمیر کند قبر شما را و بیاید به سوی شما ، گویا یاری کرده سلیمان بن داوود (حضرت سلیمان) را در ساختن مسجد بیت المقدس و ........
علاوه بر این تاریخ هزارساله دین اسلام سرشار است از مقابر مختلفی که به جهت زیارت صاحبان آن و فراهم آمدن آسایش زائرین مورد تعمیر و یا گسترش بنا قرار گرفته‌اند.
نه تنها در ایران بلکه در اکثر بلاد اسلامی از شیعه و سنی این امر رواج داشته و در طول حیات اسلام مقابر متعددی در مصر، سوریه، عراق، مغرب و ... ساخته و یا بازسازی شده‌اند.
علاوه بر همۀ این‌ها اشاره به این که قبر مقدس پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) خود در محل خانه ایشان در زیر سقف قرار دارد خود دلیلی بر عادی بودن و صحت آن است.
وهابیان در همه نظرات خود از اجماع و اقدام صحابه به عنوان دلیلی برای اثبات اندیشه‌های خود استفاده کرده‌اند اما به این جا که می‌رسد عقب می‌روند و بیان می‌کنند که رواج یک مطلب نشانه صحت آن نیست. آنها خود بیان می‌کنند که ابوبکر دستور داد تا پیامبر (صلی الله علیه و آله)  براساس وصیتشان در خانه خود و زیر سقف به خاک سپرده شود و در مقابل، به راحتی حکم صادر می‌کنند که ایجاد و ساخت ساختمان و سقف بر روی قبور نادرست و بدعت است و درصورت امکان باید تخریب گردد.
برای آشنایی بیشتر با ریشه اصلی این حکم می‌بایست به تنها حدیثی که آنها برای انهدام و تخریب اماکن مقدسة موجود دارند رجوع کنیم. وهابیان بیان می‌کنند که طی یک سلسله راویان حدیث، در نهایت از حضرت علی (علیه‌السلام) نقل شده که ایشان به شخصی به نام ابی الهیاج دستور دادند که:
تو را به کاری می‌گمارم که رسول خدا به من دستور داده بود. تصویری را ترک مکن مگر اینکه آن را محو کنی و قبری را ترک مکن مگر آنکه آن را با زمین مساوی نمائی.
این حدیث و همه احادیثی که از آنها حکمی گرفته می‌شود باید در دو امر بسیار محکم و غی قابل تردید باشند. اولاً از نظر راویان آن ؛ آنچنان محکم باشد که کسی نتواند روایت کنندگانِ آن را زیر سؤال ببرد و ما در این حدیث 4 نفر به نام‌های وکیع، سفیان الثوری، حبیب بن ابی ثابت و ابی وائل الاسدی را به عنوان راویان حدیث می‌بینیم.
حافظ بن حجر عسقلانی در کتاب (تهذیب لتهذیب) به شدت در مورد این افراد انتقاد کرده و در صحت این حدیث تردید می‌نماید. حتی از امام احمد حنبل که پیشوای مذهب حنبلی و از مورد اعتمادترین افراد در نظر وهابیون است در مورد یکی از این چهار نفر یعنی وکیع نقل شده که امام احمد حنبل گفت وکیع در پانصد حدیث اشتباه نموده است.
همچنین در مورد بقیة این چهار نفر سخنان مختلفی از دانشمندان علم رجال وجود دارد که برای مطالعه می‌توان به صفحات 60 تا 64 کتاب (آئین‌ وهابیت) رجوع نمود.
علاوه بر نادرستی و سستی سندِ حدیث، نکته‌ی دیگری نیز وجود دارد که توجه بدان حائز اهمیت است.
در قسمت اصلی حدیث که مورد نظر و بحث ماست آمده که
ولا قَبراً مُشرفاً الا سَوَّیتَهَ بالاَرض
و وهابیان از لفظ سوّیته همانطور که بیان شد ترجمه می‌کنند که باید با زمین یکسان شود. اگر واقعاً تفسیر آن این چنین است باید جواب داد که در کتاب «الفقه علی المذاهب الاربعه» که با فتوای هر چهار امامِ معروفِ اهل تسنن مطابق است این چنین می‌خوانیم:
«و یندُبُ اِرتفاعُ التّرابِ فَوقَ القَبر بقدرِ شبرٍ»
        مستحب است که خاک قبر، به اندازه یک وجب از زمین بلندتر باشد.
در ادامه این بحث در کتاب «الفقه علی المذاهب الاربعه» بیان می‌کنند که روی قبر باید صاف باشد و مانند پشت ماهی و.... ناهموار نباشد . یعنی منظور از لفظ سوّیته این نیست که با زمین یکی باشد بلکه منظور این است که روی آن صاف باشد .
برای روشن‌تر شدن این استدلال می‌توان از نظر شارح معروف در«صحیح مسلم» (از معروفترین علمای اهل تسنن) در تفسیر حدیث دیگری که با همین کلمات بیان شده استفاده کرد . او در تحلیل لغات به کار رفته مثل (سوّیته) می گوید:  .     سنت این است که قبر از زمین زیاد بلند نباشد و نیزمسطح باشد.
این نوع استنباط از حدیث نه تنها در نظر شیعه بلکه در نظر دانشمندانی از اهل سنت مثل (ابن حجر قسطلانی) كه به دقت حدیث را وارسی نموده‌اید نیز دیده می‌شود و مورد استنباط قرار می‌گیرد.
به هر حال این حدیث و دیگر احادیث موجودی كه وهابیان برای تخریب بقاع بدان چنگ زده‌اند همگی نیازمند وارسی دقیق است و همانگونه كه در این حدیث دیدیدم دادن حكم انهدام بقاع براساس این احادیث نه تنها از دید فقه شیعه بلكه از نظر خود اهل تسنن نیز ناردست و امر بسیار ناپسندی است.
 درواقع احادیث مذكور نه آنچنان دارای ثبات سندی است كه بتوان بدان اعتماد نمود و نه آنقدر روشن است كه بتوان به تخریب قبرها و آن هم قبر اولیای الهی كه هر اقدامی پیرامون آنها نیازمند اطمینان است حكم داد.
متاسفانه فرای این مباحث نوع نگاه ابن تیمیه كه فكر می‌كنیم تاكنون به غیض و دشمنی وی با حضرات معصومین(علیهم‌السلام) به خوبی آگاه شده‌اید باعث شد تا در زمان حیات خود اقدام به دادن حكم تخریب امكان مقدسه (بقاع قبور اولیاء الهی) نماید. حكمی كه تاكنون و پس از سالها فقط و فقط از طرف همكشیان و مقلدان وی تایید شده و ادامه دارد.
آنچه بحث در این بخش را بیش از پیش دارای اهمیت می‌نماید اتفاقی بود كه در تاریخ 1344 هـ . ق در مدینه رخ داد.
در این سال كه آل سعود تازه بر مكه و مدینه و اطراف آن تسلط كامل پیدا نمودند. علمای مدینه با زور سر نیزه سعودی مجبور به افتای حكم انهدام بقعه بقیع شده و این عمل در همان سال به وقوع پیوست.
این فاجعه عظیم كه درست 84 سال قمری از آن می‌گذرد در 8 شوال آغاز گردیده و طی چند روز تمام آثار اهل بیت (علیهم‌السلام) و دیگر صحابه پیامبر در شهر مدینه با خاك یكسان شد.
این فاجعه بزرگ و غم‌بار چنان عظیم است كه بحث پیرامون آن و دقت دربارۀ همه جوانبش را به جزوه‌ای دیگر ( که به همراه همین جزوه قابل دسترسی است ) مؤكول می‌كنیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
چهارشنبه 5 مهر 1396 11:28 ق.ظ
Hello there! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My web site looks weird when viewing from my apple
iphone. I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this
issue. If you have any suggestions, please share. With
thanks!
شنبه 25 شهریور 1396 10:18 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic blog!

I suppose for now i'll settle for book-marking and adding
your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with
my Facebook group. Talk soon!
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:14 ق.ظ
What's up friends, good piece of writing and nice urging commented at
this place, I am genuinely enjoying by these.
یکشنبه 19 خرداد 1392 11:10 ب.ظ
عالی بود.کاش منبعم میدادید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی